Sıkça Sorulan Sorular

Poliüretan Isı Yalıtımı Nedir ?
Yalıtım sektöründe daha dayanıklı, uzun ömürlü, daha çok enerji tasarrufu sağlayan ve az bakım gerektiren malzemelere olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Son yıllarda kullanımı gün geçtikçe artan ve her türlü binanın yalıtılmasında kullanılabilen poliüretan türlerinden biri de Poliüretan Köpük’lerdir Türkiye pazarı için oldukça yeni bir teknoloji olmasına rağmen inşaat sektöründe temelden çatıya kadar her noktada, endüstriyel çatılar, depolama tankları, soğuk hava depoları, gıda ve hayvan barınakları gibi bir çok alanda hızla artan bir kullanım sahası bulmuştur. Gelişmiş ülkelerde yaklaşık 40 yıldan beri bilinen ve kullanılan Poliüretan Köpük uygulaması ülkemizde de yavaş yavaş tanınmaya başlanmıştır. Çok katlı binaların yalıtımında (mantolama) kullanımı aşağıda açıklanan pek çok avantajı sayesinde, bu alanda da çok kısa zaman içerisinde yer bulmasını sağlayacaktır. Fırat Yapı Konya Poliüretan Köpük ile Isı Yalıtımı Avantajları.
Poliüretan Köpük Isı Yalıtımı Nedir ?
Yüksek basınçlı makine ekipmanı yardımıyla püskürtme uygulama yöntemiyle sıvı olarak yüzeye uygulanan, birkaç saniye içerisinde kendi hacminin 30-40 katına çıkarak köpük halini alan mükemmel bir ısı yalıtım malzemesidir. Uygulanan sıvı malzeme içerisinde bulunan her hücre yerleştiği alanda 1-2 saniye içerisinde kendi hacminin 30-40 katı kadar genleşerek ek yersiz (ısı köprüsü oluşmaz) ve çok düşük ısı yalıtımı değeri sayesinde (DIN52616 ?=0,020-0,022 W/mK.) diğer ısı yalıtımı malzemelerine göre daha etkin, mükemmel ısı yalıtımı sağlayan bir köpük oluşturur. Yüzeye, yüksek basınç altında püskürtülerek uygulanan malzeme uygulandığı yüzeyin detay noktalarında, kolon-kiriş girinti ve çıkıntılarına kolay ulaşabilme ve kesintisiz kaplama yeteneği ile ısı köprülerinin tamamen yok edildiği, yatay ve düşey bütün yüzeyde iğne deliğinin bile kapandığı bir yalıtım örtüsü meydana getirir. Uygulama hızlı ve zahmetsizdir. Günde 500-1.000 m² alanın ısı yalıtımı kaplaması yapılmasına olanak sağlar. Malzemenin uygulama alanına nakliyesi ve depolanmasından, işçilik maliyetlerinden ve zamandan tasarruf ettirir. SPF uygulaması yüksek basınçlı bir makine vasıtasıyla yapılır ve en iyi köpüğü elde etmek çok iyi bir teknik bilgi ve tecrübeye ihtiyaç vardır.
Poliüretan Faydaları Nelerdir ?
>> Isı izolasyonunda kesin çözüm. >> Ek yersiz yekpare uygulama. >> Uygulandığı yüzeyi korozyondan korur. >> Sıvı olarak püskürtüldüğünden hiçbir boşluk kalmaz, ısı köprüsü oluşturmaz. >> Baz, duman, benzin gibi kimyasallara dayanıklıdır. >> Çürümez, koku yapmaz, bakteri ve haşere barındırmaz. >> Sıvı olarak püskürtüldüğünden her türlü uygulama detayında kesin çözüm sağlar. >> İşçilik, nakliye, zaman ve en önemlisi ısıtma ve soğutma enerjisinden büyük tasarruf sağlar. >> Trapez sac, atermit, oluklu levha, gibi yüzeylere mükemmel yapışma ve aderans sağlar.>> Lamda değeri oldukça düşüktür. ( ?=0,023 W/mK Isı İletim Katsayısı ) >> Yatay ve düşey zeminlerde rahatlıkla uygulanır, üzerinde yürünebilir. >> Uygulandığı yüzeyi fiziki darbelere karşı güçlendirir. >> Uygulama hızı oldukça yüksektir. 700 m2/3cm/gün. Poliüretan Püskürtme Isı Yalıtımı ile Püskürtme Isı Yalıtımı Püskürtme Su Yalıtımı Püskürtme Zemin Kaplama Püskürtme Mantolama Yapılmaktadır. Bina , Apartman, İş Yeri gibi konutlarda ısı yalıtımında %60'lara varan fayda sağlanmaktadır. Poliüretan ısı yalıtımı size tasarruflu günler sunar... Poliüretan ısı yalıtımı Mersin , Poliüretan ısı yalıtım sistemleri Mersin
Yalıtım Nedir ?
Yalıtım herhangi bir mekan ya da belirlenen alanı ısı, su , ses ve nem faktörlerinden korumak için yapılan çalışmaların tümüne yalıtım; ya da diğer adıyla izolasyon denir. Isı, su, ses ve nem faktörlerinden korunabilmek yalnızca iyi bir izolasyon ile mümkündür. Esaslarına uygun olarak yapılan yalıtım %50 ile %70 arasında enerji tasarrufu sağlayabilmektedir. Ayrıca Tekniğine uygun olarak yapılmış yalıtım uygulamaları, ses kirliğini, Isı kaybını , ses, su ve nem yalıtımı sayesinde enerji tasarrufu, hava kirliliği, konforlu bir yaşam, gürültüsüz sağlıklı mekanlar ve sürdürülebilir geleceğimiz için bir zorunluluktur. Bu da hem bireysel hem de ülke ekonomisine katkı anlamına gelir.
Yalıtım Neden Gereklidir ?
Isı yalıtımı uygulanan alandan dışarıya olan ısı kaybını azaltır, Uygulamadan sonra yapılması gereken ekstra bir maliyete gerek yoktur, kalıcıdır ve bakım gerektirmez, Kışın ısıtma, yaz ise soğutma giderlerinin düşmesine katkı sağlar, Uygulama alanlarında ısının homojen dağılımını sağlar, Rutubeti önler, yaşam alanlarında sağlıklı nemden uzak bir ortam oluşturur, İç yüzeylerde terleme sonucu oluşan küfü, siyah lekeleri, sıva ya da boyaların kabarmasını engeller, Binalarda ısı hareketleri ve buhar yoğunlaşması sonucu oluşabilecek hasarı engeller, Atmosfere giden karbondioksit miktarını düşürerek, hava kirliliğinin azalmasına ve çevrenin korunmasına katkıda bulunur.
İç cepheden ısı yalıtımı yapılabilir mi ?
İç cephe yalıtımı sadece inşaat halinde olan binalar için yapılabilir, sprey poliüretan pürüzlü bir yüzeye sahip olduğu için hem görsel açıdan hem uygulama esnasında cam, kapı, pencere vb. malzemelere vereceği deformasyondan dolayı ince işçiliği bitmiş inşaatlara uygulama yapılamaz.
Sadece kuzey cepheye ısı yalıtımı yaptırmak yeterli midir?
Binanın ısı yalıtımı yapılmayan diğer cepheleri ve çatı, duvar, döşeme, çıkma, cam ve doğrama gibi bileşenler ısı kaybına devam eder. Bu nedenle tüm cephe ve bileşenlerine ısı yalıtımı uygulanmalıdır. Tek cephe ısı yalıtım uygulamaları kesinlikle yeterli değildir.