Mantolama Nedir ?

Basit olarak anlatacak olursak, dışarıdaki ısıyı içeriye sokmadan, içerideki ısıyı korumak amacı ile yapının bir nevi manto içine alınması ve ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise ısı yalıtımı, herhangi bir ısı köprüsü oluşmayacak şekilde, gerekli olan ısı izolasyonuna ulaşmak için binanın dış yüzeylerine yapılan ısı izolasyonudur.

Mantolama nedir? Mantolama adı verilen Dış Cephe Isı Yalıtımı Sistemleri uzun yıllar öncesinden Avrupa ülkelerinde enerji tasarrufu amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemize maalesef gecikmeli gelen bu tasarruf sistemi sebebiyle enerji satan bir ülke iken dışarıdan enerji alan bir ülke konumuna gelmiş bulunmaktayız.

Mantolama sadece kışın içerideki sıcak havanın dışarı çıkması anlamında değildir. Aynı zamanda yaz aylarında da içerideki soğuk havanın dışarı çıkmasına engel olur. Böylelikle iç kısımların ısı kaybını azaltır. Mantolama günümüzün en yaygın ısı yalıtım sistemidir.

Dış cephe mantolaması iyi olan bir yapıda ısıtma ve soğutma için kullanılan enerjinin daha az kullanılması, ısıtma ve soğutma sistemlerinizden kaynaklanan giderlerin daha ekonomik rakamlara indirilmesine yarar. Yapıların cephelerinde ısı ve nem iletimi azalacağından da binaların ömrü uzar.

Mantolama uygulaması orta büyüklükteki bir bina için ortalama 1-4 hafta sürede tamamlanır. Tabi hava koşulları, binanın büyüklüğü, uygulamada çalışacak personel sayısı bu süreyi olumlu ya da olumsuz etkileyebilmektedir.

Mantolama işlemi bittikten sonra binanızda sırıtan bir hatanın bile olmasını istemiyorsanız büyük firmalarla çalışmaya özen göstermelisiniz.

Modern Ve Estetik Görünüm İçin Mantolama Tasarım

Hayatımızın her evresinde ihtiyaç duyduğumuz ısı yalıtımı ortaya çıkarmak amacıyla başvurduğumuz yollardan biriside mantolama işlemidir. İç, dış ve sandviç duvar bölümlerine uygulanan mantolama bu sayede ısı yalıtımın ortamda var olmasına yardımcı olur. Isı yalıtımının süreklilik kazanması için yapılan mantolamayı estetik tasarımlar ile buluşturarak iç ve dış mekânları daha modern bir hale dönüştürebilmek mümkündür.

Yapı fiziği açısından en uygun yöntemlerin başında gelen mantolama mevsim şartlarında herhangi bir değişiklik olsa bile dahi ortamda ki ısı yalıtımını en iyi şekilde açığa çıkartmakta ve ısı kayıplarının önüne geçmektedir. Estetik mantolama tasarım işlemlerinde en çok kullanılan fugalı mantolama olmuştur. Binalarda estetik görünümü ortaya çıkartan hem de dekoratif bir görünüm kazandıran estetik mantolama tasarım günümüzde başvurulan en çok yöntemler arasında yerini almıştır.

Binalarda ısı yalıtımı sağlanırken bir yanda da estetik görünümü ile göze hoş gelen bir görüntü ortaya çıkarmak amacıyla kullanılmaktadır. Hafif özelliği ve kolay uygulanabilir olmasıyla istenilen tasarımlar binanın iç ve dış kısımlarına rahatlıkla uygulanabilmektedir. Enerji tasarrufu, ısı yalıtımı ve ses yalıtımı gibi pek çok katkı sağlayan estetik mantolama, binaların görüntülerini daha dikkat çekici bir hale dönüştürmektedir.

Enerjinin daha ekonomik bir şekilde kullanılması açısından mantolama ortamlarımızda ihtiyaç duyduğumuz yöntemler arasında yerini almıştır. Fakat görsel yönden de binaları modern gösterilmesi estetik mantolama tasarımları aracılığı ile ortaya çıkmaktadır.

Binalara Mantolama Yapılarak, Isı Kaybının Önüne Geçilebilir

Mantolama, mevsim değişikliklerine bağlı olarak, ısı kayıplarının önlenmesi için, bina dış yüzeyinin ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Daha çok binaların dış yüzeyine ve çatı kısmına yapılır. Binanın dış etkenlere ve hava şartlarına karşı da korunması amacı ile yapılan mantolama, binaların uzun ömürlü olmasını da sağlamaktadır.

Özellikle kış aylarının gelmesi ile ısı problemi başlar. Isı yalıtımı olamayan binalar yeteri kadar ısınmadığı gibi, yakıt ve para israfına neden olur. Ayrıca nem ve rutubete sebep olacağından dolayı, binalara oldukça zarar verir. Yapılarda kullanan ısı yalıtımı için mantolama, ısı kaybını büyük ölçüde önler. Bu sayede, hem yakıttan tasarruf sağlanmış olunur, hem de binan iyi ısınması sağlanır.

Aynı zamanda, kar ve yağmura karşı su yalıtımı sağlanır. Böylece rutubet sorunun da önüne geçilmiş olunur. Binaların dış duvarları, dışarıdan gelebilecek tüm etkilerden korunmuş olur. Duvarlar da, sıcaklık farklılıklarından dolayı meydana gelebilecek her türlü çatlak ve hasara karşı yapılan en büyük önlemdir. Yakıt tüketimi azaldığı için, çevrenin korunmasına büyük katkı sağlar.

İstenen sonucu elde etmek için ve gerekli tasarrufun sağlanması için, ısı yalıtımlı için mantolama mutlaka binaların dış yüzeyine yapılmalıdır. Yapıların iç cephelerine yapılan ısı yalıtımı, zamanla rutubete neden olacağından dolayı, binalara zarar verebilir. Bundan dolayı, dış cephe uygulamaları daha olumlu sonuçlar doğurur.
Image
Mantolama
Image
Taş Yünü Mantolama
Image
Siding Uygulaması
Image
Bina Bakım, Onarım ve Tadilat İşlemleri
Image
Alçıpan Asma Tavan & Ara Bölme Duvar Sistemleri
Image
Söve Uygulamaları
Image
Şap Beton Uygulamaları
Image
Çatı Su ve Isı Yalıtımı & Temel Su Yalıtımı
Image
Dış Cephe Uygulamaları
"Ücretsiz keşif talep formumuzu doldurarak uzman satış ekibimiz ile iletişime geçebilir, ihtiyaçlarınız ve uygulamalarınız için yerinde teklifler alabilirsiniz."
Teklif İste